ESNEMEK

Peygamber efendimiz hadisi şerifte:esnemek şeytandandır esnerken ağzınızı kapatın buyuruyor.şimdi bu hadisten yüzeysel olarak bakarsak şeytan esnediğimiz zaman ağzımızdan içimize girer o yüzden kapatmamız buyuruluyor.bilimsel olarakta insanın uykusu gelir yorgunluktan esneme gelir buda bilimsel açıklamadır biz manevi tarafını derinlemesine ele alırsak biliyorsunuz peygamber efendimiz ömrü boyunca hiç esnememiştir neden çünkü şeytan peygamber efendimize yaklaşamadığı gibi tabi ki ağzından içeride giremez.şimdi size bu esnemenin perde arkasını açacam bunu belki hiç bu şekliyle hiç duymayanınız vardır.
Esnemek şeytanının insan bedenine girme yollarından biri olduğu gibi cinlerinde giriş yolunun en büyüğüdür.geçen tvde çok sevdiğim bir hoca efendi esneme hakkında bilgiler verirken dinleyicinin biri şu soruyu sordu hocam kuran okunurken ve okurken bizi esneme tutuyor bunun sebebi nedir diye sormuş hoca ise kuran okuduğunuz için şeytan size gaflet vermek için esnetiyor diye kısa bir cevap veriyor.
Evet dışardan bakıldığında öyle görünüyor ama işin derine inersek olay daha derin bizce esnemek hem giriştir hem çıkış peki hangi halde girer hangi halde çıkar gerek yer,durum ve ortam itibariyle değişir örnegin kuran okunurken esnemek şeytanın ve cinin bedeni terk etmesi çıkışına işaret veya bir Allah dostunun kabrine yaklaştığında esnemek onların kaçışması demektir çünkü Allah dostlarının kabri nur ile doludur çıkmazsa yanarlar.
Örneğin kalabalık haram işlenen bir ortama girince esnemek bedene cinlerin girişine işarettir hatta üzeri yüklü cinni bir insana yaklaşmanızda dahi esneme tutarsa ağzınızı kapatmanız çok doğru olur.
Kuran okurken içiniz nurla dolar bu nur onları sıkar ve yakar veya abdest alırken su ile ıslattıgınız azalar nurlanır yanarlar namaz kılarken esnemek seytanın ve cinin bedeni terk etmesine işarettir çünkü bedeni terk etmezse onlarda secde ve ruku yapmış olacaklar o yüzden çıkmak için çırpınırlar insanı rahatladır bedendeki kötü enerji çıkar.o enerjinin çıkışına elinizi kapatarak engel olmayın.bazende insana göz yoluyla nazar dediğimiz yolla girerler dua okunduğu zamanda gözler yaşarır çıkarlar tavsiyem üzeri yüklü veya cinni bir insanın gözlerinin içine bakmayın şua yoluyla geçiş yaparlar.esneme cinlerin bendene giriş yollarından sadece biridir eller ayaklar enseden kulaktan burundan avret yerlerinden girerler bu konuya dair geniş bir şekilde ele alacam.esneme hakkında daha çok şeyler anlatırdım ama sizin kavrayamayıp abartmış demenizden çekindigim için fazla derin gitmedim.
Çok muhterem ve degerli hocamla beraber hastalarımız üzerinde defalarca gördügümüz için hasta üzerindeki cinlerin esneme yoluyla ağızdan çıktığına çok şahit olduk.bu anlatılanlar tecrübe edilmiştir.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

yorumlarınız icin tesekkur ederim ben namaz esnasında cok esniyorum buda demek oluyor beeni terk ediyorlar allah ne muradın var ise dunyada ahirette bol bol versin tesekkur ederim

Adsız dedi ki...

Esneme konusuna getirdiğiniz yorumu çok mantıklı buldum. Ancak doğruluğunun kanıtları ne.
Zira esnemek külliyen yanlıştır diyen ve bilgisine itibar ettiğimiz kişiler var.
Teşekkürler.

Rüstem GEZEN

Cemil Unalan dedi ki...

Şeytanın peygamberimize muhammed mustafa (S.A.V)itirafları adlı yazıdan alınmıştır (Namaz içinde iken burnuna üflerim. Ben üfleyince, o esnemeye başlar. Şayet o, bu esneme esnasında elini ağzına kapamazsa; onun içine küçük bir şeytan girer, dünya hırsını ve dünyevi bağlarını çoğaltır. İşte bundan sonra o kimse, hep bize itaat eder. Sözümüzü dinler. Dediklerimizi yapar)yazdıklarınızla çelişiyor

hulyahulya dedi ki...

Biraz daha acarsaniz sevirim. Esneme hakkinda. Birisini gorunce esnemeden kendimi alamiyorum. O sahisi nezaman gorsem agzimi esnemekten kapatamiyorum, cenem agricak derecesine geliyor. Biselerden suphe duydugum icin arastirmak istedim.

www.yesilhoca.blogspot.com dedi ki...

esnemek zamana,yere ve kişiye göre degişir.örnegin cami,velilerin kabri ve kabei şerifte iseniz o sıra esnerseniz bilinki nurlandıgınız cin ve şeytan sıkışıp bedeni terk ediyor.kişi olarak bir allah dostunun yanına giderseniz aynı şekilde bedeni terk ederler...Dediginiz o kişi üzeri çok yüklü ise.bilimde kötü enerji diyorlar ama bizde cin ve şeytana denir işte bu enerji sanamı geçiş yapıyor yoksa onamı anlamanın çeşitli yolları var.1 o kişi nasıl biri alah yolundam yoksa şeytanın yolundamı çùnkü günahkarların ùzeri yùklù olur 2.yanına gittigin zaman ilk önce o esneyip sonra sen başladıysan bilki ondaki enerji sanada geçiş yapıyor.3 bir de eger bedenin temiz ise ve yüklü birinin yanına gittiginde el ve ayaklarda kaşintı başlar,bu girişe işaret,temiz olmayanlar bu şekil hissedemez.

www.yesilhoca.blogspot.com dedi ki...

yorumunuz için teşekkürler.rüstem kardeşim bu havas ilmi çok derin ve ince bir ilimdir bu nedenle her şeyi ayet hadislerde bulamayız.bu yüzden biz kuran,sünnette bulamazsak icmai ümmet yoluna bakacagız,ben bile bu ilimle tanışmadan önce duyardım ama pek inanmazdım taki bir havas ilmi hocasıyla tanışıp onunla beraber hasta tedavi edince vay be dedim dünya içinde görünmez bir dünya daha varmış işte bu yüzden bu ilmi yaşamadan kavramak ve anlamak zor,

www.yesilhoca.blogspot.com dedi ki...

Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sizden herhangi biri esnediği zaman eliyle ağzını kapatsın! Kuşkusuz ki şeytan (kişinin ağzına) girer’ buyurdu.”
bu dadis normal yasantida esneme halinde agzinizi kapatin buyuruyor.

“Biriniz esneyeceği zaman gücü nisbetinde onu gidermeye çalışsın. (Ağzını açarak hâh demesin) . Çünkü bir kimse esnediğinde şeytan ona güler. ” (Buhârî, Edeb, 125) buyurmuştur.

“Esnemek şeytandandır. Binaenaleyh sizden herhangi biriniz esneyeceği zaman gücü yettiği kadar onu tutsun.”( Müslim, Zühd, 56, (2994); Tirmizi, Salât, 273/370; A. Hanbel, Müsned, II, 397, 517.

Ebu Saidi’l-Hudri kanalıyla gelen bir hadiste ise, Rasül-i Ekrem (s.a.v)’in; “Biriniz namazda iken esneyeceği zaman gücü yettiği kadar esnemeyi hapsedip tutsun, çünkü şeytan girer.”Müslim, Zühd, 57, (2995), 58, 59.
evet bu hadiste namazda elinizden geldigi kadar esnemeyi tutsun namazda iken elinizle kapatin demiyor yani demek istenilen IIIhaaaah diyerek agzinizin icini gostererek esnemeyin diyor namazda edep icin cunku Allahin huzurundasiniz,tabiki seytan ilk etapta girer ugrasir vesvese verip husuyu bozmak icin ama sen tadili erkana uyarda agir basli vakar haliyle kilarsan sonra seytan rahatsiz olur cunku seytan senin icindeyse oda seninle namaz kilmis olacak ve nurla SIKISIR cikar gider. namaz disinda elinizin tersiyle kapatablirsiniz buyuruyor.

Adsız dedi ki...

Selamun aleykum. Oncelikle, Allah sizden razi olsun diyorum. Esneme konusunda yazdiklariniza katiliyorum. Ozellikle o kullari rahatsiz eden ayetleri okudugumda, dinledigimde, dusuncemde(aklimda) okudugumda ya da namaz kildigimda esniyorum ve agzim acabildigimce aciliyo ve birseylerin ciktigini hissediyorum, ya da bana oyle geliyo. Size sorum bunlar benden gercekten cikiyomu yoksa sadece bana boylemi hissettiriyolar? Cunku neredeyse bir yildir cikiyolar ve henuz tam olarak iyilesmis degilim. Tekrar Allah razi olsun.

Nihat Can dedi ki...

evet kesinlikle namaz esnasinda cikarlar,gerek hadisler isiginda ve gerekse bizim yasadigimiz tecrubeler bunu gosteriyor ama namazdan sonra tekrar girerler.eger namaz sonrasi ayetel kursiyi devamli okursan agzindan dusurmezsen,onlarin geri girmelerine firsat vermemis olursun.